دستگاه سی پپ CPAP ( یا فشار پیوندی مثبت پیوسته )

دستگاه سی پپ CPAP ( یا فشار پیوندی مثبت پیوسته )

دستگاه سی پپ CPAP ( یا فشار پیوندی مثبت پیوسته ) نوعی از درمان است که فشار هوای خفیف را به راه هوایی بالایی بیمار منتقل می کند تا راه های هوایی خود را باز نگه دارد تا بیماران بتوانند در حالی که به خواب می روند، به طور طبیعی نفس بکشند یا به عبارت دیگر موجب رفع گرفتگی عمل تنفس می شود. دستگاه کمک تنفسی سی پپ CPAP می تواند برای درمان مشکلات تنفسی مانند آپنه انسدادی خواب و خروپف مزمن استفاده شود.

دستگاه سی پپ cpap چیست؟

خواب شبانه خوب، یکی از مهمترین اجزای زندگی بشری است، که میتواند سبب هوشیاری و فعالیت متناسب در طی روز (بیداری) باشد. تحقیقات جدید نشان داده که خواب خوب عامل اصلی عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن است و بلعکس اختلال خواب در پیدایش بسیاری از بیماری های قلبی، مغزی و ریوی نقش دارد. اختلال خواب میتواند دلایل گوناگون داشته باشد. یکی از مهمترین دلایل آن وقفه تنفسی ( OSA : Obstructive Sleep Apnea ) یا آپنه انسدادی خواب می باشد. به صورت عادی عضلات در هنگام خواب شل می شوند.

مسیر هوایی از دیواره های انعطاف پذیر و بافتهای نرم تشکیل شده است که در هنگام خواب باعث مسدود شدن مسیر تنفسی می گردد. وقفه تنفسی در خواب اختلالی است که در آن تنفس در طی خواب متوقف می شود و می تواند یک اختلال جدی و تهدید کننده حیات باشد. برای بررسی این بیماری ها، کلینیک های خواب تاسیس شده است و با مشاوره و تجویز پزشک می توان از دستگاه های کمک تنفسی برای زندگی بهتر استفاده کرد.

نام دستگاه سی پپ CPAP به اختصار از عبارت لاتین Continuos Positive Airway Pressure (فشار جریان هوای مثبت دایمی) گرفته شده است. سی پپ CPAP دستگاهی کوچک می باشد که برای کمک به افرادی که از اختلالات خواب یا حالتهای دیگر رنج می برند مورد استفاده قرار می گیرد. این اختلالات تأثیر منفی بر روی عملکرد تنفسی چه در هنگام خواب و چه در فعالیت های روزمره می گذارد.

سی پپ CPAP ( یا فشار پیوندی مثبت پیوسته ) نوعی از درمان است که فشار هوای خفیف را به راه هوایی بالایی بیمار منتقل می کند تا راه های هوایی خود را باز نگه دارد تا بیماران بتوانند در حالی که به خواب می روند، به طور طبیعی نفس بکشند یا به عبارت دیگر موجب رفع گرفتگی عمل تنفس می شود. دستگاه کمک تنفسی سی پپ CPAP می تواند برای درمان مشکلات تنفسی مانند آپنه انسدادی خواب و خروپف مزمن استفاده شود.

سی پپ CPAP موثرترین درمان غیر جراحی برای آپنه انسدادی خواب است. این اولین انتخاب درمان است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد طلایی برای درمان آپنه خواب است.

دستگاه سی پپ CPAP با استفاده از یک تربوفن و لوله خرطومی و ماسک فشار هوای خفیفی را به راه هوایی بالایی (مجاری تنفسی) شخصی که در خواب است می رساند. تربوفن سی پپ CPAP هوای داخل اتاق را مکیده سپس آن را کمی فشرده کرده و سپس توسط لوله خرطومی و ماسک از طریق بینی یا دهان و بینی به راه هوایی بالایی شخص انتقال می دهد. هوای تحت فشار مانع از انسداد راه هوایی بالایی (مجاری تنفس) شده به طوری که باعث می شود فرد در خواب به صورت طبیعی تنفس کند.

انواع دستگاه سی پپ CPAP

۱- دستگاه سی پپ CPAP با فشار ثابت:

سی پپ CPAP فشار مثبت بالای اتمسفر را به صورت مداوم و یکسان در حین دم و بازدم از طریق ماسک به بیمار اعمال می کند.
فشار دستگاه توسط پزشک بعد از آزمایشات انجام شده در طول یک شب ( پلی سومنوگرافی یا PSG ) در آزمایشگاه خواب تعیین می شود.

۲- دستگاه CPAP با فشار خودکاریا اتو سی پپ: ( Auto Cpap – APAP )

بر اساس آنالیز میکروپرسسور ( micro processor ) داخلی از میزان کاهش یا قطع فلو و snoring ( خرویف ) فشار را تنظیم می کنند و به بیمار اعمال می کنند. این دستگاه ها بخصوص در موارد آپنه های انسدادی خواب که positional هستند و در شرایط قرارگیری بدن در وضعیت خاص کم و زیاد می شوند بسیار مورد استفاده دارد.

سی پپ CPAP چه مدت طول می کشد تا اثر کند؟

تجربه هر کس با سی پپ CPAP متفاوت است. اگر فردی فشار صحیح برای حفظ راه هوایی فوقانی خود دریافت کند، آپنه انسدادی خواب و خروپف آنها فورا درمان می شود. اینکه چه مدت طول می کشد تا فرد احساس رضایت از درمان خود با سی پپ CPAP را در طول روز داشته باشد ممکن است متفاوت باشد.

بعضی از کاربران پس از یک شب درمان، نتایج مثبت را گزارش می دهند. بعضی از کاربران متوجه می شوند که مدت زمانی را برای تنظیم شدن با این درمان جدید نیاز دارند تا اینکه در طول روز احساس راحتی کنند. این افراد برای عادت کردن به این نوع درمان بایستی در طول روز چندین نوبت از دستگاه سی پپ CPAP خود استفاده کنند تا اینکه در طول مدت شب بتوانند به راحتی با استفاده از دستگاه سی پپ CPAP خواب راحتی را تجربه کنند.

آیا استفاده از دستگاه سی پپ CPAP عوارض جانبی دارد؟

ماهیت غیر تهاجمی سی پپ CPAP آن را به یک فرم ایمن درمان برای آپنه انسدادی خواب تبدیل می کند. جریان اضافی هوا می تواند منجر به خشک شدن بینی و گلو، آبریزش بینی، گرفتگی بینی یا عطسه شود، اما شرکت های سازنده این دستگاه با تعبیه مرطوب کننده ها ( Humidifier ) توانسته اند این مشکل را نیز به راحتی برطرف کنند.

شایع ترین مشکل با سی پپ CPAP این است که مردم از دستگاه هر شب استفاده نمی کنند. یا در طول شب ماسک را از صورت خود جدا می کنند حتی یک شب عدم استفاده از دستگاه می تواند روز بعد شما را خواب آلود کند.

استفاده صحیح از دستگاه سی پپ CPAP می تواند دنیای شما را متفاوت کند به طوری که شما هر روز احساس انرژی بیشتر ، خلق و خوی بهتر داشته باشید و در نهایت سلامت کلی به شما هدیه دهد.

ونتیلاتور چیست؟
دستگاه کمک تنفسی بای پپ bi-level / bipap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
دسته‌ها
بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها
Call Now Button
×